Завтра відзначатимемо Щедрий вечір, Новий рік за старим стилем і християнські свята

З цією радісною подією привітав селищного голову Юрія Прилипка народний хор «Криниця», проспівавши щедрівки. Хористи зазначили, що Юрій Ілліч ніколи не був байдужим до потреб співочого колективу й завжди допомагав йому, задовго до того, коли став очільником Гостомеля.
Нагадаємо про традиції та витоки святкувань. 13 січня відзначають не тільки Старий Новий рік.
За християнським календарем – це також день вшанування пам’ятіпреподобної Меланії, знатної римлянки за походженням, яка з юних літ і до кінця життя в 439 році сповідувала віру в Христа. А 14 січня — свято Василія (Василя) Великого (329 – 379), який був архієпископом Кесарії Кападокійської в Малій Азії. Церковні матеріали свідчать про нього як аскета, богослова і вченого, автора кодексу чернечого життя. Є ще одне свято 14 січня – за церковними святцями визначене свято Обрізання Господнє (саме тоді, згідно з церковними джерелами, відбулося обрізання Ісуса Христа за єврейським звичаєм). На 14 січня припадає перший день Нового року за старим стилем.
Святкування 13 і 14 січня мають давні народні традиції. Зранку цього дня господині готують другу обрядову кутю – щедру. Крім того, печуть млинці, пироги з сиром, варять вареники, щоб було чим пригощати щедрувальників. На столі цього вечора також дозволяються м’ясні страви, ковбаси, холодець, шинка.
До речі, щедра кутя є в основі багатьох звичаїв. Щоб помиритися, сусіди йшли одне до одного зі щедрою кутею, аби зустріти у злагоді Новий рік. Парубок, якому до того дівка викотила гарбуза, вдруге засилав сватів, сподіваючись на згоду.
Звечора до півночі щедрувальники обходять оселі. Хлопці, вбрані у Меланку й Василя, Цигана, Смерть, Козу та інших персонажів, висловлюють добрі побажання, веселять піснями, танцями, жартівливими сценками.
Найпопулярніша щедрівка має наступні слова:
Добрий вечір тобі, пане господарю, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Застеляйте столи, та все килимами, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Кладіть паляниці з ярої пшениці, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
Бо прийдуть до тебе три празники в гості, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
А що перший празник – Рождество Христове, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
А що другий празник – Святого Василя, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився.
А що третій празник – Святе Водохреща, радуйся,
Ой, радуйся, земле, Син Божий народився…